Tecno Pova 6 Neo Price in Pakistan
Tecno Pova 6 Neo
Rs. 44,199
OutOfStock
Colors
Tecno Pova 6 Neo Price & Specifications
| Release Date | 11-12-2024 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 168.6 x 76.6 x 9.2 mm |
| Phone Weight | N/A |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 Pixels with |
| Phone Type | LCD with 120Hz Refresh Rate |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | N/A |
| Type | 7000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 50 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Mediatek Helio G99 Ultimate |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
tecno pova 6 neo price in Pakistan is 44,199 PKR. tecno pova 6 neo is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. tecno pova 6 neo launched with impressive color options starry_silver,comet_green,speed_black. tecno pova 6 neo phone is lightweight, which is suitable for those who carry it in hand for a long time. tecno pova 6 neo is set up with a 50 MP + 2 MP back camera and 8 MP selfie camera. The processor Mediatek Helio G99 Ultimate and Mali-G57 MC2 ensure the smooth performance of tecno pova 6 neo. The Display of tecno pova 6 neo supports Resolution up to 1080 x 2460 Pixels with and the screen Size is 6.78 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.78 Inches. Mobile battery capacity is 7000 mAh. This Tecno mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and tecno pova 6 neo price.
Read More +Tecno Latest Mobiles
Tecno Upcoming Mobiles
Tecno Pova 6 Neo Availability
| Expected Price: | Rs. 44,199 |
| Release Date: | December 11, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Tecno Pova 6 Neo Price and Specs
| Tecno Pova 6 Neo 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 44,199 |